سفارش تبلیغ
ثبت دامنه و میزبان هاست ایران
بسم الله الرحمن الرحیم

قال رسول الله صلوات الله علیه و آله:نجاهُ الْمؤمن حفْظ لسانِهِ1
حضرت پیامبر اعظم صلوات الله علیه و آله می فرمایند: نجات مومن در حفظ زبانش است.


دوستی داشتم که در اوج مباحثات سیاسی در جمع های دوستانه مان مراقب بود که توهین و غیبت و تهمتی داخل در انتقادات و بحثهایش نشود. به نقل از آیت الله صدیقی می گفت چه بسا ایمانها که پای همین بحثهای سیاسی از بین می روند.

این روزها که بازار انتقادات برعملکرد مسوولین داغ است و کوچک و بزرگ به وضعیت جامعه اعتراض دارند نمونه های غیبت و توهین و تهمت و بربادرفتن ایمانها به بهانه ی انتقاد و بحثهای سیاسی در فضاهای مجازی و جمعهای حقیقی و حتی متاسفانه در اصلی ترین ابزار انتقال فرهنگ ما یعنی صدا و سیما به وفور دیده می شود.

تذکر و تلنگر این نکته ضروری به نظر می رسد که انتقاد از "عملکرد" یک مسوول سیاسی مساوی با توهین به شخصیت آن فرد یا تهمت وغیبت از شخصیت شخصی آن فرد نیست. اگر انتقادی هست به عملکرد ضعیف یا اشتباه آن فرد است نه به شخصیت او. آن هم یک انتقاد سالم و با هدف اصلاح.
کوچکترین توهین یا تهمت یا غیبت از هر شخصی حق الناس محسوب می شود که مادامی که رضای شخص محق بدست نیاید عواقب دنیایی و آخرتی آن گریبانگیر انسان خواهدشد.


حفظ زبان

مقام معظم رهبری در بیانی شیوا و رسا در یکی از بیانات خود به این مقوله پرداخته اند و می فرمایند:

"این چیزى که امروز مورد ابتلاست در جامعه‌ى ما، از همان چیزهائى است که بایست از همین ادله‌ى غیبت بفهمیم که درست نیست؛ این وضعى که وجود دارد درست نیست. البته انتقاد منطقى، گفتن حرف صحیح اینقدر حرفهاى آشکار وجود دارد که انسان اگر ذکر آنها را بکند، اصلاً هم غیبت نیست، و میتواند انسان نقد بکند.
همان حرفهاى آشکار را بیان بکنند، تبیین بکنند، توضیح بدهند، مطلب روشن خواهد شد؛ هیچ نیازى به غیبت کردن نیست که آدم بگوید حالا ما براى اصلاح مثلاً غیبت میکنیم.
واقعاً یکى از چیزهائى که ما همه‌مان [باید توجه کنیم]، به مردم هم باید بگوئیم، یاد بدهیم که توجه بکنند این است که به صرف توهم این که حالا این کار مصلحت دارد، دستشان را، یا قلمشان را، یا وبلاگشان را آزاد نکنند که هر چه به دهنشان آمد، آن را بگویند؛ اینجور نیست، چون وسائل مدرن امروز همه مشمول همین حکم است. یعنى خواندن وبلاگ هم مثل خواندن کاغذ است، کتاب است، نامه است، مثل شنیدن حرف است. استماع غیبت شامل همه‌ى اینها میشود؛ یعنى ملاک استماع در اینها وجود دارد مسلّماً. شنیدن به گوش خصوصیتى ندارد."

پی نوشت ها:
1-وسایل الشیعه ، جلد 12 ، صفحه 190 


نوشته شده در یکشنبه 91/8/7ساعت 9:58 عصر توسط منتظرالقائم نظرات ( ) |

 

بسم الله الرحمن الرحیم

خوش رنگ ترین و جدیدترین روسری و مانتو اش را می پوشد و ساق دست جدیدش را هم که رنگ روشن بسیار زیبایی دارد به دست می کند. نگاهی به دستانش می کند .به به چقدر دستانش زیباتر و لطیف تر می شوند!
 چادرش را که بر سر میکند ساق دست خوش رنگ و روسری زیبایش را از چادر بیرون می گذارد و جلوی آینه می ایستد. به به چه تیپی! خودش از تماشای خودش لذت می برد و خوشحال است که خانم باحجاب و در عین حال زیباییست غافل از آنکه ...

******************

طبق شرع مقدس اسلام زنان دو مورد ذیل را نباید در مقابل دید نامحرم آشکار کنند : 
1-بدن زن بجز کف دستها تا مچ و گردی صورت
2-هرگونه زینت طبیعی و زینت و آراستگی مصنوعی(ظاهری)

حال آنچه ساتر وپوشاننده ی بدن زن است و مشکل را در مورد اول برطرف می کند اصطلاحا "حجاب" نامیده می شود اما باید توجه کرد که این "حجاب" و ساتر نباید خود زینت و آراینده باشد که نیاز به پوشانده شدن دارد.

پس خواهران بزرگوارم باید توجه کنیم:
ساق دستهایی که طرحهای بسیارزیبای گیپوری و نگین دار و... یا رنگهای بسیار زیبا و جذاب دارند حجاب و ساتر دستها هستند اما خود زینتند و محتاج به پوشانده شدن.
همینطور روسریهای زیبا و رنگارنگ که نگاهها را به خود جذب می کنند و زینت دهنده ی گردی صورت هستند با اینکه ساتر و حجاب برای سر و گردن و موها هستند اما خودشان زینتند و باید در مقابل دید نامحرم آشکار نباشند.


حجاب

بنابر این همیشه به یاد داشته باشیم حجاب زیبا و زیبنده و اصطلاحا شیک و خوش پوشش خود یکی از مواردیست که تنها در مقابل محارم و خانمها می توان از آن استفاده کرد.


نوشته شده در یکشنبه 91/6/26ساعت 12:10 صبح توسط منتظرالقائم نظرات ( ) |

بسم الله الرحمن الرحیم

مطلبی که در ذهن برخی جولان می دهد این است که به افرادی که زیر پرچم اسلام هستند و شهادتین گفته اند باید با حسن ظن نگریست.
در وهله اول مطلب صحیح و کاملا درست است که نباید به برادران مومن سوء ظن داشت چرا که به تعبیر آیه کریمه قرآن برخی گمانها و سوء طن ها گناه هستند. علاوه بر این در امور مسلمین مانند خرید و فروش و عقود و... اصل بر صحه یا به تعبیر فقهی اصالة الصحة است. پس شاید در اعمال مسلمین هم باید اصل را بر صحت عمل او _ و نه اغراض فاسد او_ گذاشت.
اما نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که اگر در آیه کریمه بعضی از گمانها یا بسیاری از گمانها را خطا دانسته است ولی بنابر مفهوم گیری از این آیه می توان به درستی چنین برداشت کرد که البته بعضی از سوء ظن ها نیز درست و به جا هستند.

اصولا به تعبیر آیت الله احمد عابدی در مسائل امنیتی اصل بر سوء ظن است. جالب است که جاسوسان آمریکایی بر طبق اسنادی که از لانه جاسوسی به دست آمده است امام خمینی را شخصی معرفی کرده اند که نسبت به افرادی که می خواستند ذهن ایشان را منحرف کنند تیزبین بوده و به آنها با سوء ظن می نگریست : «در او جایی برای سازش و مصالحه وجود ندارد. احتمال اینکه کسی بتواند عقاید خمینی را به مقدار قابل توجهی تعدیل کند، بسیار کم است زیرا او به این گونه افراد با دید تحقیر و سوءظن می نگرد.» (صفحه 159، جلد ششم اسناد لانه جاسوسی)

در مورد اصالة الصحة نیز نکته ای وجود دارد و آن اینکه ما نمی توانیم در مورد کسی که امور مسلمین و جان و مال و ناموس مملکت به او واگذار می شود اصالة الصحة جاری کنیم و در این صورت نزد خداوند چه حجتی خواهیم داشت؟

علامه آیت الله مصباح یزدی نیز بر این مطلب تاکید دارند که ممکن است از خطاهای افراد چشم پوشی کنیم اما دیگر نمی توانیم آنها را بر مصادر امور مسلمین بگماریم: «به خدا توجه داشته باشیم و فریفته هر ادعایی نشویم. انتخابات جای خوش‌بینی و اصالت‏الصحه نیست؛ جای تیزبینی و تیزهوشی است»

انتخابات مجلس 

یکی از ویژگیهای شاخص جبهه موسوم به جبهه پایداری همین شفافیت و روشن بودن حد و مرزها بین افراد صالح و غیرصالح است. آنچه را که در جبهه پایداری می بینیم همین نکته است که چرا و به چه حجت و دلیل شرعی دوباره به مردودینی که 4سال قدرت را در دست داشتند و کاری جز معاونت فساد و فتنه نکردند مجال بدهیم به امید اینکه توبه کنند و از خطاهای خود بازگردند؟

به قول جناب حجت الاسلام پناهیان تا کی باید از ترس ضد انقلاب ، به غیر انقلابی ها رای بدهیم؟!
پس امیدوار باشیم و در مسیر انقلاب محکم باشیم و باور داشته باشیم که : إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا فَلا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ (احقاف:13)


نوشته شده در دوشنبه 90/12/8ساعت 2:16 صبح توسط منتظرالقائم نظرات ( ) |

<      1   2      

Design By : Pichak